پرسمان كودك
پرسمان كودك
پاسخ به سؤالات،مشاوره كودك ونوجوان
تاريخ : پنجشنبه 13 مرداد 1390 | نويسنده : عمو روحاني
بازديد : 4547 مرتبه
 
شعر كودكانه
 


در قدیم الایام سعی براین داشتند كه نسل نو و جدید را با ضرب المثل ها ؛ خاطرات و لطائف ؛ یا با اشعار كودكانه و تمثیلات و تشبیهات و قصه ها و داستانها به حقایق زندگی آشنا ساخته و به همین طریق نم نم تربیت كرده و به رشد و تعالی برسانند. و الحق و الانصاف با امكانات محدود زمانه خود توانستند عالیترین مضامین و معارف الهی و تربیتی را به نسل بعدی خود انتقال دهند.
والدین با خواندن و تكرار و اصرار بر حفظ كردن اشعار كودكانه توسط كودكشان سعی می كردند كه به این طریق از نظر تربیتی هم شخصیت فردی و اجتماعی و خانوادگی فرزندان را رشد و ترقی داده و هم تست هوشی بود كه توسط بزرگسالان صورت میگرفت و همچنین نقاط ضعف جسمی كودكانشان را همانند لكنت زبان و یا سر به هوا بودن كودك و بازیگوشی و فراموشی اشعار و یا تلفظ اشتباهی لغات و كلمات و یا شل و ول حرف زدن و سبك و بی ادبانه صحبت كردن فرزندانشان را شناسایی كنند و همزمان با تفهیم اشعار كودكانه مفاهیم ادبی و تربیتی را به كودك خود انتقال دهند یكی از آن اشعار كودكانه:

یه توپ دارم قلقلیه *** سرخ و سفید وآبیه
میزنم زمین هوا میره *** نمی دونی تا كجا میره !
من این توپ را نداشتم *** مشقام و خوب نوشتم
بابام به من عیدی داد *** یه توپ قلقلی داد
اكنون بریم سراغ محتوای این شعر كودكانه :توپ قلقلی منظور شخصیت قابل تغییر تاثیر پذیر آدمی می باشد . كه هر طوری بخواهیم میتوانیم آن را تغییر رفتاری بدهیم.
سرخ و سفید و آبی :
سرخ = عصبانیت و خشم و غضب آدمی منظور است.
سفید = فطرت پاك و صلح دوستی و آرام آدمی است.
آبی = حالت رمانتیك و رویایی و آرمانی و آسمانی آدمی است (به همین منظور لباس پلیس آبیست چون رنگ آبی نشاط آور و آرام بخش است)
در تربیت صحیح انسان : مربی می بایست این 3 حالت را با هم مخلوط كرده و درهم بیامیزد تا یك معجونی بدست آید به نام اعتدال. یعنی بجا آرام و به جای خودش غضبناك و در مواقع خود رمانتیك و رویایی.
میزنم زمین هوا میره:
اگر خودت را زمین نزنی و متواضع نباشی هرگز بلند نخواهی شد.
انسان همانند توپ می مانند وقتی تواضع داشت و با تكبر خود مبارزه كرد آنوقت لیاقت و قدرت پیدا می كنه تا آسمون بلند بشه بالا بره . پس در تواضع و خاكی بودن رشد و ترقی و تعالی نهفته است .
نمی دونی تا كجا میره ؟!
انسان نمیتواند تصور كند كه با تواضع و بی ریایی خود می تواند به جایی برسد كه در تمام قلبهای آدمیان رخنه كرده و حكومت بر دلها داشته باشد و همه او را دوست بدارند .
من این توپ را نداشتم :
یعنی من این فهم و اندیشه را نداشتم كه اگر تواضع داشته باشم و با مردم مردمی برخورد كنم و خاكی باشم چقدر می توانم بالا برم و ترقی كنم . با این تربیت پدرانه به این توپ ( فهم ) رسیدم.
مشقام و خوب نوشتم :
عنی به تجارب بزرگان خودم توجه كافی داشتم و راهی را پیمودم كه آنان نشانم دادند و كاری را كردم كه آنان به من موعظه كردند . مشق ( گوش دادن به سخن و موعظه بزرگترها)
بابام به من عیدی داد.
منظور از بابا ( مربی ؛ موعظه , عقل , تجربه ؛ اندیشه خوب)
عیدی ( راه و منش و روش صحیح و متواضعانه )
عیدی داد : چون مشقامو خوب نوشتم لایق عیدی گرفتن شدم. یعنی:
پدرم ؛ پول مفتی به كسی نمی ده.
پدرم ؛ بی دلیل جایزه نمیده.
پدرم در برابر عمل خوب من دست به جیب می شه
پدرم به من نگاه می كنه اگر من به وظیفه ام خوب عمل كنم او هم جایزه خوبی به من عطا می كنه.
و در پایان:( یه توپ قلقلی داد) پدر عزیزم با تجربه و درس زندگی و تواضع یك شخصیت قلقلی ( قابل موثر ) از من ساخته است تا در تمام كوره راهها پست و بلند زندگی راهم را ادامه بدهم و تمام دست انداز ها و موانع زندگی را پشت سر بگذارم و توقف نكرده وبا تمامی سرعت به طرف هدف به پیش بروم و از موانع به پرم تا به دروازه هدف برسم .
و من این شخصیت تربیت شده را همیشه مدیون پدرم می باشم .موضوع :
تاريخ : پنجشنبه 13 مرداد 1390 | نويسنده : عمو روحاني
بازديد : 2264 مرتبه
آنچه به کودکان نباید گفت !

اگر کودکان را نامهایی مانند احمق و تنبل و... بنامید باور می کنند که دارای این صفات و خصوصیات است. به علت آسیبی که به کاربردن این نامهای منفی به شخصیت بچه ها وارد می کند اعتماد به نفس او از بین می برد. اگر کودکی به صفت « زشت » نامیده شود ممکن است از حضور در جمع و بازی با دیگران خودداری کند اگر بگویید:‌ « کمرو» از ارتباط با همسالان و بزرگترها پرهیز می کند. چه باید گفت: با جمله ای مثبت توجه بچه را به رفتاری معطوف کنید که باید تغییر دهد. « این اتاق نامرتب و به هم ریخته است » یا « کاغذ و مدادهایت روی زمین پخش شده و باید جمع شود

طرد کردن بچه ها " ای کاش به دنیا نمی آمدی " یا " هیچکس ترا دوست ندارد "

طرد کردن بچه ها نشان دادن نفرت یا تمایل به جدایی از آنهاست. برای یک کودک دوست داشته نشدن از طرف فردی که او را به دنیا آورده به معنی دوست نداشتن از طرف همه افراد است. آنچه که یک کودک باید بداند این است که پدر و مادر بدون هیچ قید و شرطی دوستش دارند. چه باید گفت: هر روز با او گفتگو کنید و بگویید « دوستش دارید » و در آغوشش بگیرید.

منفی بافی " لیاقت چیزی را نداری یا جات تو زندونه "

بچه ها با کلمات و جمله هایی که به آنها می گوییم، بزرگ می شوند یک پژوهشگر با عده ای زندانی گفتگو و مصاحبه کرد. از آنها پرسید که به چند نفر از آنها هنگام بچگی گفته شده که زندانی خواهند شد؟ با کمال تعجب دریافت که تقریباً با پاسخ همه آنها به این سوال مثبت بود. والدین باید آینده خوبی را برای بچه ها ترسیم و پیش بینی کنند.

مقصر داشتن بچه ها هنگام بروز مشکلات " تو دلیل دعوای من و پدرت هستی "

مقصردانستن کودک هنگام مشکلات به این معنی است که او به دلیل کاری که به دیگران انجام داده اند سرزنش می شود بچه ها هدف آسان و در دسترس برای به گردن گرفتن تقصیر دیگر اعضای خانواده هستند. اگر بچه ها باید یاد بگیرند که مسئولیت کارهایشان را به عهده بگیرند ما باید نمونه ای از مسسولیت پذیری در برابر اشتباهات و ضعف هایمان باشیم. چه باید گفت: اگر عصبانی شدید به محض بدست آوردن خونسردی٬ از کودک معذرت بخوهید و مثلاً بگویید:« ببخشید دعوات کردم امروز خسته بودم. »


انتظارات نابجــا " نمره ات ۱۷ شده پس ۳ نمره دیگر چه شده است تو فقط باید ۲۰ بگیری."

پدر و مادرانی که از فرزندان خود انتظارات بی جادارند آنها را مجبور می کنند که بهترین بازیکن باشند یا در مدرسه نمره ۲۰ بگیرند. پیامی که پشت این عمل پنهان شده این است که تو در مدرسه به اندازه کافی خوب نیستی. داشتن انتظار بی جا تنها اعتماد به نفس کودک را از بین می برد. چه باید گفت؟ با تاکید به نکات مثبت بگوئید: خیلی عالی است که نمره های ۲۰ زیادی در کارنامه ات داری اشکالی ندارد نمره ۱۷ گرفتی چون تو تمام سعی خود را کردی و هر انسانی ممکن است اشتباه کند سعی کن اشتباهاتت در آینده کمتر شود لزومی ندارد همیشه و همه کس نمره ۲۰ بگیرند.

مقـایسه کـــردن " چرا مثل پسرخاله ات نیستی ؟ وقتی به سن تو بروم، دو کیلومتر پیاده به مدرسه می رفتم. وقتی به کودک می گویید که رفتارش مثل خواهرش خوب نیست.

تخم حسادت و بددلی را بین فرزندان خود می کارید. بچه ها نباید در خانواده و فامیل مقایسه شوند چون در مقابل خواهران و برادران خود احساس بی ارزشی و بد بودن را خواهند داشت. حتی تعریف مثبتی هم می تواند همین نتیجه را داشته باشد. وقتی می گوید: « تو در بازی فوتبال از برادرت بهتری » همان احساس مقایسه و ناسازگاری را بین آنها به وجود می آورید. بهتر است بگویید: تو در بازی فوتبال به اندازه برادرت هنگامی که به سن تو بود خوب هستی. از سال گذشته تا به حال در زبان پیشرفت کرده ای.

شرم زدگی " باید از خودت خجالت بکشی. درست مانند یک بچه رفتار می کنی. نمی توانم باور کنم از این گربه کوچک می ترسی."

هنگام خجالت٬ کودک٬ احساس می کند نقص دارد یا بی لیاقت است. خجالت کشیدن بیشتر از این که رفتار او را درست کند موجب از دست رفتن روحیه و تحقیر او می شود. برخی پدرها و مادرها با انگشت گذاشتن روی نقاط ضعف کودک، مانند شب ادراری او را تحقیر می کنند. خجالت زده کردن کودک موجب می شود که او عوامل تحقیرش را پنهان کند. بهتر است بگویید: گریه نکن٬ تو دیگر بزرگ شده ای. گربه آنقدرها هم ترسناک نیست.

تهدید کردن " اگر نیایی می روم و اینجا تنها می مانی. اگر دوباره این کار را انجام دهی، به پلیس می گویم ترا ببرد."

تهدید گفتن جمله یا کلمه اغراق آمیزی است که پدر و مادر به کار می برند تا کودک را بترسانند مانند این جملات: « اگر درست رفتار نکنی تمام استخوانهایت را می شکنم » تهدید موجب ترس در کودک می شود و او احساس می کند که در محیطی ناامن و پر از دشمن زندگی می کند. تهدید به تنها گذاشتن کودک برایش بسیار دردناک و سخت است چون او بسیار حساس است و برای نیازهای اساسی و اولیه زندگی با پدر و مادرش نیاز دارد. آنچه باید گفت: به بچه ها باید هشدار داد نه تهدید برخلاف تهدید٬ هشدار واقعی و معقول است. با گفتن جمله « اگر .... در نتیجه ...» به او هشدار می دهید که نباید به رفتار بدخود ادامه دهد. مانند « اگر دوباره خواهرت را بزنی، دیگر نباید با او بازی کنی.»موضوع :
تاريخ : پنجشنبه 13 مرداد 1390 | نويسنده : عمو روحاني
بازديد : 3368 مرتبه

پسری حدودا 3 ساله دارم که فوق العاده شیطان وبازیگوش است دائما در حال فعالیت وخرابکاری است از نظر تغذیه بسیار بد وضعیف است متاسفانه در کتک زدن اطرافیان بزرگ وکوچک مشکل ساز است حرفهای بد دیگران را ضبط کرده وبرای همه استفاده میکند تنبیه او چه بدنی وچه محرومیت از چیزها وکارهای دالخواهش زیاد موثر نبوده وباگریه وجیغ وداد حرفش راعملی میکند باتوجه به اینکه من شاغل هستم ونقش دخالتی دیگران نمدانم چه کار کنم در ضمن کودکی بسیار خوش صحبت خوش اخلاق اجتماعی و باهوش است که به نظر من از بقیه بچه های همسالش جلوتر است در عین حال کودک قانعی به نظر میرسد مثلا اگر به اوبگویم امروز پارک نمیرویم وفردا تورامیبرم اگر کنار پارک هم باشد کمی غر زده ولی زود راضی میشود به نظر شما چه کار کنم که او کمتر اذیت کند

----------------------------------

با سلام خدمت شما والدین گرامی وسپاس از اینکه نگران تربیت بیشتر فرزند خود هستید لیکن با توجه به اینکه اشاره فرموده اید که فرزند سه ساله ای دارید که بازیگوش است وبه لحاظ گرایش به تغذیه عملکرد ضعیفی دارد از جهاتی مورد توجه است :
1:اینکه بازیگوش است وشیطنت می کند اینگونه حالات از یک فرزند سه ساله طبیعی به نظر می رسد وجای تعجب ندارد لیکن برای توجه بیشتر به تغذیه باید مواردی را بیشتر مورد توجه قرار داد
الف: تغییر در نوع غذا وتنوع ذائقه غذایی
ب: استفاده از تشویق وترغیب
ج:استفاده ازبشقابهای کودکانه وتغییر رنگ بشقاب ویا خرید بشقاب غذا به انتخاب خود کودک باشد .
2: اگر سایر کودکان را کتک می زند سعی کنید زمینه ای را فراهم کنید که او انرژه خود را تخلیه کند(مثلا با یک بالشتک مبارزه کند وشما در همبازی بااو نقش داشته باشید)
به ایشان متذکر شوید که خدا کسانی را که دیگران را کتک نمی زند دوست دارد.
سعی کنید به ایشان بیاموزید که هرکس که به خانه وارد می شود خود او اسباب بازی هایش را به دوستش بدهد تا بازی کند چرا که این رفتار موجب ایجاد حس مشارکت ونوع دوستی می شود واز اینگونه رفتارها کاسته خواهد شد .
برخی اوقات واکنشهای خاص ویا اداء حرفهای زشت ورکیک ناشی از جلب توجه اطرافیان ویه نوعی اعتراض به رفتار اطرافیان به او می باشد که در این صورت باید رفتارها مورد باز بینی قرار بگیرد وبا رفتار درست وتشویق ایشان را از این رفتار زشت باز دارید چرا که تنبیه بدنی ویا برخی رفتارها از سوی والدین موجب لجاجت بیشتر وبه مرور عادی شدن این رفتار خواهد شد لیکن درپایان گفتنی است که با توجه به اینکه اشاره نموده اید شاغل هستید وایشان فردی خوش اخلاق واجتماعی وبا هوش است لذا ممکن است اینگونه رفتارها نوعی دلتنگی واعتراض به رفتار شما است که ایشان از شما دور است وطبیعی است که برخی رفتارها را در دوری از والدین از دیگران یاد بگیرد اما با توجه به قانع بودن او مدیریتش کارسختی نخواهد بود که بتوان درجهت نهادینه کردن رفتارهای نیکو در ایشان گام بداشت .سعی کنید اوقاتی از شبانه روز را به همبازی شدن باایشان واسباب بازی هایش اختصاص دهید وبرای تغییر برخی رفتارها در ایشان برایش کتاب قصه تهیه کنید وبخوانید ویا برخی کتابها که تصاویر هدفمند واثرگذاری برکودک دارد به ایشان بدهید تا رنگ کند واز او در مورد تصویر نظرخواهی کنید. موفق وپیروز باشید .موضوع :
تاريخ : پنجشنبه 13 مرداد 1390 | نويسنده : عمو روحاني
بازديد : 6497 مرتبه


 عنوان کتاب: تربیت فرزند از نظر اسلام .حسین مظاهری
انتشارات: چاپ و نشر بین‌الملل (وابسته به انتشارات امیرکبیر)
کتاب حاضر، پیاده شده سخنرانیهای سال 1364 حضرت آیة‌ الله مظاهری در ماه مبارک رمضان است که در مسئله تعلیم و تربیت، دارای مطالبی گیرا و مؤثر می‌باشد. این کتاب از 25 درس تشکیل شده که عبارتند از:   اهمیت تربیت اولاد، تربیت   اولاد وظیفه سنگین والدین، قانون وراثت، شرکت شیطان، درباره انعقاد نطفه، مراقبتهای هنگام بارداری، تأثیر شیر مادر، لزوم محبت در خانه ، محبت‌یابی در کودک، فطرت خداجویی، عزت از آن کیست؟ تعلیم و تعلم اولاد در اسلام، دنباله تعلیم و تعلم اولاد در اسلام، وظائف پدر و مادر نسبت به کودک، علی(ع)/ علت مبقیه اسلام، عنایت در تهذیب نفس فرزندان، وظیفه پدر و مادر در تأدیب فرزندان، ادب فرزندان در کردار، سعادت هر   انسان مرهون کار است، آداب رفاقت، تربیت فرزندان از نظر عمل و قانون وراثت.


موضوع :
تاريخ : پنجشنبه 13 مرداد 1390 | نويسنده : عمو روحاني
بازديد : 4590 مرتبه

14 توصیه‌هایی به والدینی که کودک‌شان بهانه‌جوست

تربیت كودكان كار دشواری است. پسر بچه‌ای را مجسم كنید كه وسط یك فروشگاه شلوغ، شروع به پرخاشگری کرده و جسورانه با والدینش جر و بحث می‌کند. در چنین مواقعی، شاید والدینی هم كه خیلی در مورد تربیت فرزندشان به خود اطمینان دارند، مأیوس و دلسرد ‌شوند و دنبال روش و كلماتی مناسب بگردند تا كودك را آرام كنند. می‌خواهم به شما اطمینان بدهم كه با استفاده از برخی روش‌ها می‌توانید در شرایطی كه فرزندتان این‌طور بدرفتاری می‌كند، خونسردی‌تان را حفظ کنید و روش مناسبی در پیش بگیرید؛ به‌خصوص هنگامی كه با مشکلات تربیتی زیر مواجه می‌شوید...

بهانه‌گیری معمولاً در بین خردسالان، به خصوص قبل از ‌اینكه بتوانند به خوبی صحبت كنند، رایج است. ‌این یكی از معدود راه‌هایی است كه بچه‌ها توسط آن می‌توانند نارضایتی و خشم خود را از آنچه كه نمی‌توانند به دست آورند، ابراز كنند. هر قدر هم كه ‌این مساله ناراحت كننده باشد، والدین باید بدانند كه علت بهانه‌گیری كودكشان فقط دیدن عكس‌العمل از جانب آنها نیست (گرچه علت اصلی آن همین است) ولی حتی كودكان دبستانی هم وقتی كه به مقصودشان نمی‌رسند، با بهانه‌گیری، احساسات درونی خود را آشكار می‌كنند و در نتیجه آرامش می‌یابند.5 توصیه برای کنار آمدن با بهانه‌جویی‌های کودکان

1 . وقتی كودك خردسال شما شروع به بهانه‌گیری و نق‌نق كرد، از او بخواهید كه به صورت‌های مختلف ابتدا درگوشی، بعد به آهستگی و سپس خیلی بلند و... چیزی را كه می‌گوید، تكرار نماید. ‌این روش، درست مثل یك بازی، توجه او را جلب کرده و بهانه‌گیری را فراموش خواهد کرد.

2 . در مورد كودك دبستانی خود می‌توانید از چند روش كلی استفاده كنید. به محض‌ اینكه شروع به بهانه‌گیری كرد، حرف او را قطع كنید و به آرامی بگویید: «داری نق نق و بهانه‌گیری می‌كنی و من گوش نمی‌كنم، پس بهتر است كه با صدای شمرده صحبت كنی.»

3 . اگر باز هم ادامه داد، دوباره درخواست خود را تكرار كنید. اگر طریقه گفتار خود را تغییر داد، با بیان جمله‌ای او را تشویق كنید. می‌توانید بگویید: «وقتی بدون نق نق كردن می‌گویی كه چه می‌خواهی، بیشتر دوستت خواهم داشت.»

4 . اگر در چنین مواقعی عصبانی می‌شوید، هیجان صدای خود را فرو ببرید و فراموش كنید كه چه قدر دلتان می‌خواهد فریاد بزنید.

5 . به خاطر بسپارید كه با مهار عكس‌العمل خود می‌توانید ارتباط بهتری با فرزندتان برقرار كنید. بعد به او بگویید كه می‌دانید دلیل ناراحتی‌اش چیست و از‌این طریق با او به توافق برسید. به‌عنوان مثال فرض كنید چون به فرزندتان اجازه نداده‌اید كه قبل از ناهار شیرینی بخورد، ناراحت شده است، پس شیرینی را در جایی قرار دهید كه بتواند آن را ببیند و به او قول دهید كه بعد از خوردن غذا به او شیرینی می‌دهید.

1 توصیه برای پیشگیری از بهانه‌گیری‌های کودکان

هنگامی كه فرزندتان واضح و محكم صحبت می‌كند، به او گوش دهید و تحسین‌اش كنید. با‌ این عمل، به او یاد می‌دهید كه اگر بدون بهانه‌گیری چیزی بخواهد، زودتر آن را به دست خواهد آورد.8 توصیه برای مواقعی که بهانه‌جویی فرزند شما به پرخاشگری می‌انجامد

بهانه‌جویی گاهی به پرخاشگری منجر می‌شود، به این سبب كه والدین احساس می‌كنند روی رفتار كودك خود و شرایط موجود، كنترل ندارند. خوشبختانه كج‌خلقی‌های كودكان با رسیدن به سن مدرسه كاهش می‌یابد زیرا می‌توانند راه‌حل‌های بهتری در مواجهه با شكست و ناكامی پیدا كنند.

1 . روش مؤثر برای از بین بردن پرخاشگری ناشی از بهانه‌جویی‌های پاسخ داده نشده یا رفع نشده، این است كه آن را از ابتدا مهار كنید.

2 . وقتی كه در مقابل پرخاشگری كودك خود با خشم و عصبانیت عكس‌العمل نشان دهید، به‌طور غیرمستقیم به او می‌آموزید كه عصبانیت وسیله كارسازی برای دست یافتن به اهداف است. در عوض می‌توانید بگویید: «وقتی از گریه كردن دست برداشتی در مورد آن با هم صحبت می‌كنیم و راه‌حلی پیدا می‌کنیم و به اتاق دیگری بروید.»

3 . اگر فرزند شما خیلی كوچك است و نمی‌توانید او را تنها بگذارید، پیش او بمانید. اگر به طرف شما آمد، او را بغل كنید ولی تا وقتی كه آرام نشده، چیزی را كه می‌خواهد به او ندهید.

4 . خودتان را به كار دیگری مشغول كنید. مثلا مطالعه كنید. با ‌این كار به او می‌فهمانید كه تا آرام نشود، نمی‌تواند توجه شما را جلب كند. اغلب پرخاشگری‌های بچه‌ها، اگر مخاطب مورد نظر حضور نداشته باشد، زودتر متوقف می‌شود.

5 . در صورتی كه كودك شما در یك مكان عمومی شروع به بدخلقی و پرخاشگری كرد، بدون توجه به نگاه‌های مردم، او را به گوشه‌ای خلوت ببرید و منتظر شوید تا آرام شود. به او بگویید: «‌اینجا پیش تو می‌مانم تا وقتی كه آرام شوی و با هم صحبت كنیم.» اگر بعد از سه یا چهار دقیقه باز هم به فریاد و گریه خود ادامه داد، او را بردارید و از آن مكان خارج شوید.

6 . البته از یاد نبرید که بهانه‌جویی همیشه به پرخاشگری‌ منجر نمی‌شود و در واقع كودكان به علل مختلفی ‌این كار را انجام می‌دهند.

• هنگامی كه كودك شما چیزی می‌خواهد ولی نمی‌تواند آن را به ‌دست آورد.

• وقتی یادگیری انجام كاری برایش دشوار باشد.

• وقتی كه خسته شده باشد.

پس با اجتناب از عواملی كه ممكن است به بهانه‌گیری و در نهایت پرخاشگری منجر شود، می‌توانید از وقوع تنش جلوگیری كنید.

7 . اگر می‌بینید كودك خردسالتان می‌خواهد پازلی را كه خواهر بزرگ‌ترش انجام می‌دهد، بازی كند، یا او را در‌ این بازی با خواهرش همراه كنید و یا ‌اینكه توجه‌اش را به بازی دیگری كه بیشتر مناسب سن‌اش باشد، جلب كنید.

8 . از كودك خود انتظاری بیش از آنچه كه از عهده‌اش برمی‌آید، نداشته باشید. خردسالان به ‌این دلیل كه قدرت تحمل زیادی ندارند، نمی‌توانند خود را برای مدت طولانی سرگرم كنند بنابراین كودك خردسال خود را در ساعات شلوغ روز و در صف‌های طولانی به خرید و یا به بانك نبرید و اگر باید او را به جایی ببرید كه می‌دانید معطل می‌شوید، برای سرگرمی او اسباب بازی و خوراكی همراه ببرید.


موضوع :
صفحه قبل 1 ... 37 38 39 40 صفحه بعد