آموزش حفظ قرآن به کودکان
پرسمان كودك
پاسخ به سؤالات،مشاوره كودك ونوجوان
تاريخ : دوشنبه 7 شهريور 1390 | نويسنده : عمو روحاني
بازديد : 12378 مرتبه

خوهرزاده ام استعداد زيادي در حفظيات دارد و با توجه به اينکه سه ساله است مي تواند شروع به حفظ قرآن کند روش مناسب را با توجه به اينکه در شهر کوچکي در جنوب خراسان هستيم را بيان کنيد.

--------------------------------------------------------------------

از آنجا که خواهر زاده تان در سه سالگي به سر مي برد و روانشناسان معتقدند بازي در کودکي نقش مهمي در فرايند رشد شناختي اش ايفا مي کند و تأکيد زيادي بر لزوم تحرک بدني کودک دارند پيشنهاد مي شود بخش زيادي از اوقات شبانه روزي وي را با تحرک بدني و سرگرمي ها و بازي هاي مختلف پر کنيد و نخواسته باشيد به خاطر استعدادي که در وي يافته ايد وي را از روي اجبار و اکراه به حفظ قرآن وادار کنيد. در اين سنين است که بايد هم عضلات بدني کودک رشد خوب و مناسبي داشته باشد و هم با اشتغال به بازي هاي مختلف، زمينه رشد فکري وي فراهم شود. معروف و مشهور است که بازي تفکر کودک است. بنابراين از اين نکته مهم و اساسي غفلت نکنيد. علاوه بر اين اگر تمايلي در کودک وجود نداشته باشد و با تحميل والدين يا ديگران وي را به حفظ قرآن سوق دهند چه بسا نتيجه عکس خواهد داد و در آينده نه تنها با قرآن مأنوس نخواهد بود بلکه با آن مخالفت خواهد کرد. بنابراين علاقه، شوق و ذوق خود کودک نقش عمده اي ايفا مي کند و اجازه بدهيد که اگر علاقه مند هست در اين زمينه فعاليت کند نه با تحميل و اکراه. هر چند شما مي توانيد با تشويق و ترغيب و استفاده از برخي روش هاي رفتاري اين علاقه را در وي ايجاد و يا تشديد و تقويت کنيد. نکات زير در اين امر مؤثر است:
1. فضاي منزل قرآني باشد والدين خودشان به قرائت و حفظ قرآن اهتمام ورزند و در حضور فرزندشان قرآن تلاوت و حفظ کنند.
2. در مراکز فرهنگي قرآني حضور بيشتر و فعال تري داشته باشند.
3. والدين با خانواده هايي که به قرآن اهتمام بيشتري مي دهند و يا فرزندان حافظ قرآن دارند ارتباط بيشتري برقرار کنند و رفت و آمد کنند.
4. تحت نظر يک مربي با تجربه به حفظ قرآن بپردازند.
5. در موقعيت هاي شاد و با نشاط به حفظ قرآن بپردازد.
6. حتي المقدور حفظ قرآن همراه با بازي و سرگرمي انجام گيرد.
7. حتي المقدور حفظ قرآن در جمع هم سن و سالان او و با همکاري آنها انجام گيرد.
8. از نوارهاي چند بار تکرار استفاده کنيد.
9. در صورت اشتباه کردن او را هرگز سرزنش نکنيد.
10. به دنبال هر موفقيتي به تناوب از تشويق هاي کلامي و غير کلامي و آنچه براي وي خوشايند است بهره بگيريد.
براي  آگاهي بيشتر رجوع .کنید  به : کتاب  روش هاي حفظ قرآن، استاد پرهيزکار.
موضوع : كودك ودين